Historia czekolady

5
(5)

Czekolada ma w sobie to coś, co sprawia, że trudno jej się oprzeć. Wyjątkowy smak, zapach, kremowa konsystencja, różnorodne dodatki, a do tego „magiczna moc” poprawy humoru. To wszystko powoduje, że jest jedną z tych rzeczy, która ma fanów na całym świecie. Przenieśmy się w czasie i poznajmy historię czekolady!

Dawno, dawno temu, bo około 2500 lat temu ulubionym napojem Majów, a konkretnie elit tej cywilizacji był napój z pianką o nazwie xococalit (gorzka woda). W jego skład wchodziły roztarte ziarna kakaowca, papryka chili, miód lub kukurydza. Inne źródła podają, że uprawa kakaowca sięga jeszcze dawniejszych czasów plemienia Olmeków. Są dowody na to, że roślinę tę znano już ok. X wieku p.n.e.

Jak Kolumb odkrył smak kakaowca

Sprowadzenie ziaren kakaowca do Europy często przypisywane jest Hiszpanowi Hernanowi Cortezowi. Inne źródła podają z kolei, że to Krzysztof Kolumb pierwszy docenił ich wartość i przywiózł je do Hiszpanii. Niestety nie wiedziano jak je wykorzystać, więc nie zachwyciły smakiem ani Kolumba, ani królewskiego dworu. Z czasem ciekawość sprawiła, że zaczęto eksperymentować. Kakao zalewano wrzątkiem, dodawano cukier zamiast miodu, wanilię, cynamon, pieprz czy anyż. Receptura długo pozostawała tajemnicą. Jednak w końcu została wykradziona, a smak gorącej czekolady w krótkim czasie podbił całą Europę. Twórcą pierwszej pitnej czekolady w Polsce był Ernest Karol Wedel. Jej receptura strzeżona jest do dziś.

W połowie XVII wieku powstawały pierwsze produkty na bazie kakao – batony z dodatkiem orzechów czy suszonych owoców, pastylki czekoladowe, lody, pralinki. Jednak na kakao w obecnej postaci trzeba było zaczekać aż do połowy XIX wieku.

W 1824 roku chemik Coenraad van Houten udoskonalił prasę do miazgi kakaowej. Za jej pomocą uzyskał 50% masła. Tak powstał oczyszczony, kruchy placek, a po zmieleniu znane nam dziś kakao w proszku. Obecnie wykorzystywane jest na wiele sposobów. Pijemy je w formie napoju, dodajemy do ciast oraz produkcji nieocenionej w smaku czekolady.

Historia czekolady – od kakaowca do słodkiej tabliczki

Pierwsza czekolada z kakao, cukru i masła kakaowego wyprodukowana została w Anglii w 1846 roku przez Josepha Fry’a. Wyroby na bazie kakao jeszcze długo były towarem luksusowym. Z czasem wraz z kolejnymi wynalazkami, gdy produkcja ruszyła na większą skalę, czekolada stawała się coraz tańsza.

Pierwsza czekolada mleczna powstała w 1875 roku z użyciem mleka skondensowanego. Wtedy też zaczęto tworzyć różne jej odmiany, m.in. nadziewane, białe czy dmuchane.

W 1898 roku w Krakowie powstała pracownia cukiernicza Adama Piaseckiego. Dwanaście lat później w 1910 roku otwarto fabrykę czekolady. Jej kontynuacją jest obecnie firma Wawel.

Jak powstaje czekolada?

Czekolada powstaje z ziaren kakaowca i dodatków. By zyskały one odpowiednie właściwości, kolor i smak poddawane są procesowi fermentacji, a następnie suszone, pakowane i oddawane do skupu. Kolejny etap obróbki odbywa się u producenta czekolady. Selekcjonuje on nasiona i praży, by wydobyć odpowiedni smak i aromat. Z wnętrza rozdrobnionych ziaren powstaje płynna miazga. Po jej zmieleniu uzyskuje się sypkie kakao. Czekolada powstaje z połączenia miazgi kakaowej, masła kakaowego i kakao oraz cukru i innych dodatków.

Czekolada i jej rodzaje

Obecnie czekolada dostępna jest w tylu odmianach i postaciach, że trudno byłoby je zliczyć. Najbardziej znane to: gorzka, deserowa, mleczna, biała. Nowością jest różowa zwana też rubinową. Produkuje się ją ze sproszkowanych nasion kakaowca rubinowego.

Oprócz dużych producentów czekolady powstają również niewielkie manufaktury takie jak nasza. Uzupełniamy rynek o szlachetne i wyjątkowe w smaku wyroby m.in. śliwki w czekoladzie (podlinkować), czekolada białkowa (podlinkować) bez cukru, laktozy i glutenu czy owoce w czekoladzie (podlinkować).

Znając historię czekolady, gdy sięgniesz po nią następnym razem, z pewnością docenisz nie tylko jej smak, ale i wieki pracy oraz wysiłek włożony w jej powstanie. Zajrzyj do sklepu (podlinkować) i poznaj wyjątkowe słodkości tworzone w naszej manufakturze.

Jak oceniasz ten wpis?

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów 5

Ten wpis jeszcze nie ma ocen